Son güncellenme tarihi: 25.09.2021
REHBERLER

Online Marka Tescil Başvurusu Nedir, Nasıl Yapılır?

Online Marka Tescil Başvurusu Nedir, Nasıl Yapılır?

Günümüzde her şey online! Pandemi’nin artan etkisi ile prosedür gerektiren işlerimiz git gide daha dijital ve hızlı şekilde gerçekleştirilebilir hale geliyor. Marka tescil başvurularınız yerinizden hiç kalkmadan, aynı gün içerisinde ön araştırması yapılarak gerçekleştirilebilir.

 

Kısaca, Marka Nedir?

Marka, bir işletmenin mallarını veya hizmetlerini farklı bir işletmeden kaynaklanan benzer mal veya hizmetlerden ayırt etmek için kullandığı bir isim, kelime, etiket, cihaz veya sayısal karakterlerin görsel bir temsilidir. Bir ticari marka, bir kişinin bu tür diğer mallardan/hizmetlerden sunduğu/sattığı mal veya hizmetlerin şahsi kimliği olarak işlev görür.

 

Marka Tescili Ne Anlama Gelir?

Bir markanın yasal olarak korunmasına ise Marka Tescili denir. Marka tescili, isim tescilidir. Halk arasında isim patenti almak gibi şekillerde de geçse, terim olarak daha doğru ifadeyle bu hak Marka Tescilidir. Daha detaylı açıklayacak olursak; Marka tescili, işletmenizi diğer işletmelerden ayırır ve markanızın resmi olarak kayıt altına alınmasını ve korunmasını sağlar. Marka tescili, markanızın isim hakkınızın sizde olmasını sağlar. İsim hakkı almak için marka tescili kullanılır. 

 

Marka Tescili Neden Önemlidir?

Marka en temelde bir fikri mülktür. Yani yaratıcılığınızı, düşüncelerinizi, hayallerinizi tescillemektir. Bu tescil, hukuki olarak size birçok hak sağlar. Konuyla ilgili özet bilgiyi kurucu ortağımız İbrahim Şentürk anlatıyor.

 

 

  1. Özel Kimlik Sağlar

Pazar yeri giderek daha fazla şirket ve marka ile dolup taştığından, aralarında ayrım yapmak neredeyse imkansızdır. Bu nedenle, öne çıkabilmek için müşterileri çekmek için şirketler arasındaki tek sınır, kişinin markası için tescilli özel bir ticari marka almak ve dolayısıyla işin prestijini onun üzerine inşa etmektir.

  1. Asla Bitmez

Marka tescili 10 yıllık bir geçerlilik süresine sahiptir ve her 10 yılda bir sona ermeden çok kolay bir şekilde yenilenebilir ve bu nedenle bir ticari marka, işletme hayatta olduğu sürece veya daha uzun süre dayanabilir!

 

  1. Bir Kalkan Görevi Görür

Her girişimci için markasının rekabete karşı korunmasını sağlamak esastır. Şimdi, kişinin yapmaya çalıştığı markanın daha önce başkası tarafından tescil edilmiş bir marka olması durumunda, piyasada iş ve itibarını kaybetmekle kalmaz, aynı zamanda başkalarının aynı markayı kullanmasını yasaklama ayrıcalığını da kaybeder. Bu nedenle, marka tescili ticari markayı/işletmeyi korur ve bu da diğerlerinin benzer ticari markayı kullanmasını engeller.

  1. Ekonomiktir

Marka tescil ücreti yalnızca bir defalık bir maliyettir. Ayrıca, bir marka tescilinin süresi ve prosedürü de tatmin edici bir şekilde kısaltılmıştır. Bir marka tescili, artık marka tescil başvurusunu işleme koymak için yaklaşık 6 ay ila 1 yıl sürmektedir.

 

Marka Tescili Nasıl Yapılır?

Marka tescili alma, standart prosedürler takip edildiğinde meşakkatli bir süreçtir. Özellikle pandemi nedeniyle artan marka tescil başvurusu sayısından bu süreç daha da uğraştırıcı olmaktadır.

Ancak PatentSorgu olarak bu süreci sizin için oldukça  kolaylaştırdık! 😊Sizin için tüm süreci biz yönetiyoruz. Siz yerinizden kalkmadan online marka tescil başvurusu yapmanın keyfine varıyorsunuz.

Online olarak Marka tescili alma süreci en temel haliyle; Ön araştırma gerçekleştirilmesi, online marka tescil başvurusunun yapılması, markanın incelenmesi, marka bülteni yayını, gerektiği takdirde itiraz, marka tescil belgesi ve her 10 yılda bir yenilenmesi olarak ilerlemektedir.

Marka tescil başvurularında yasal süreç şu şekilde ilerlemektedir;

  • Başvuru belgelerinin kontrolü ve tescil edilebilmesi ile ilgili inceleme (2-4 ay)
  • Başvurunun Resmi Markalar Bülteninde yayınlanması (2 ay)
  • Yayına itiraz gelme durumunda itirazlara karşı savunma süreci (bu süreç Resmi Markalar Bülteninde yayınlanması sırasında gerçekleşir.)
  • Tescil başvurusunun onaylanmasının ardından belge düzenleme (1 hafta )

Patent Sorgu ile Online Marka Başvurusu Nasıl Yapılır?

Patentsorgu.com ayrıcalığı ile hayalinizdeki marka başvurusunu yapmak çok çok kolay. :)

 

Adım 1: www.patentsorgu.com'a gidin. 

Her gün yüzlerce yeni girişimin hayata geçtiğini unutmayın. 


Adım 2: Hayalinizdeki markayı arayın.

Hayalinizdeki markayı arayıp ön araştırmasına bakın. 

 

Adım 3: Sonuçları listeleyip markanızın boşta olup olmadığını kontrol edin.

Markanızın boşta olup olmadığını kontrol

 

Adım 4: Başvuru adımına geçin, başvuru paketinizi ve ilave hizmetleri ekleyin.

Başvurunuz tamamlanmak üzere! Başvuru paketinizi seçip, isteğe bağlı ek hizmetleri ekleyin. 

 

Uzmanlarımız size ilk iş gününde ulaşsın. 🙂

 

 

Peki Neden Patent Sorgu ile Online Başvuru? 

Patent Sorgu ile bu yukarıdaki işlemlerin hiçbirini siz takip etmek zorunda kalmazsınız! Uzmanlarımız, araştırma aşamasından başlayarak size danışmanlık sunarlar, marka tesciliniz size ulaşıncaya dek her türlü soru ve ihtiyacınızda yanınızda olurlar!
Kurucu ortaklarımızdan Avukat İbrahim Şentürk Patent Sorgu ile sürecin nasıl gerçekleştiğini en yalın haliyle anlatmaktadır. 

Patentsorgu.com ile marka tescil başvurunuzu tek bir yerden online ve güvenli ödeme ile oldukça uygun bir fiyata tamamlayabilirsiniz. Aynı zamanda, tüm bu süreçte başvurunuz ile ilgili ücretsiz hukuki danışmanlık alabilir, aklınıza takılan tüm sorular için bize danışarak cevap bulabilirsiniz. Ayrıca hizmetimiz yalnızca bu süreç için değil, markanız tescillendikten sonra da yanınızdayız! Markanızı taklit eden kurumların olması durumunda da tüm hukuki işlemlerde bize ulaşabilirsiniz. Siz yalnızca marka tesciliniz için online başvurunuzu tamamlayın, geri kalan tüm süreci sizin için biz yöneteceğiz! 😊

MARKANI HEMEN
ÜCRETSİZ SORGULA
20 Dakikada Başvuru için
Arayalım!
REHBERLER

Popüler Rehberler

Yeni İş Süreçlerinizde Size Destek Olacak Tüm Rehberlerimizi Görüntüleyin