HİZMETLER

Marka Tescil Süreci

Marka Tescil Süreci Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Marka, bir işletmenin mal ve/veya hizmetlerini bir başka işletmenin mal ve/veya hizmetlerinden ayırt etmeyi sağlaması koşuluyla, kişi adları dahil, sözcükler, şekiller, harfler, sayılar, malların biçimi veya ambalajları gibi çizimle görüntülenebilen veya benzer biçimde ifade edilebilen, baskı yoluyla yayımlanabilen ve çoğaltılabilen her türlü işarettir.

Neden Markamı Tescil Ettirmeliyim?

Marka, bir kişinin ya da şirketin ürününü tanımlayan iktisadi bir mülktür. Markanızın tescilsiz kullanımı sahibi olmadığınız bir ürünün sahibiymiş gibi hareket etmenizi ve ilerleyen zamanlarda canınızı sıkacak hukuki konularla baş başa kalmanıza neden olur. Markanızı tescil ettirerek, hem ürününüzün tescil belgesini - tapusunu- almış olursunuz (böylelikle iktisadi bir varlık olan markanız sadece size ait olur), hem de diğer firmaların ürettiği ürünlerle karıştırılmasını engellemiş olursunuz.

Unutmayın, ürettiğiniz ürün sadece bir emtiadır. Ona değerini veren ise sahip olduğu markadır. Marka ürününüzün/hizmetinizin imajıdır. Markanızın imajının yüksekliği, değerinin de yükselmesine neden olur. Böylelikle günümüzün zorlu rekabet koşullarında, rakiplerinize karşı birkaç adım öne geçmiş olursunuz.

Markanızın tescili size, ilgili markanızın tescili kapsamındaki mal ve hizmetler için, izniniz olmadan her türlü kullanımını engelleme hakkı verir. Marka sahibi olarak markayı bizzat kendiniz kullanabileceğiniz gibi, başkalarına da lisans sözleşmesi yoluyla kullanım izinleri verebilirsiniz.

Ayrıca tescilli markanızı devredebilir, rehnedebilir, teminat gösterebilir, mirasa konu edebilirsiniz. Markanızın sizin izniniz dışında kullanımına karşı 556 Sayılı Markaların Korunması Hakkında KHK'de önemli yaptırımlar getirilmiştir.

Marka Tescili ile ilgili aklınıza takılan her soruyu bize sorabilirsiniz.


Tescil İşlemini Nasıl Gerçekleştireceğim?

Markanızın tescil aşamasındaki en önemli husus, markanızın aynısının veya benzerinin, ürününüzün dâhil olduğu sınıfta daha önceden tescilli olup olmadığının araştırılmasıdır. Marka Vekillerimiz tarafından yapılan araştırma neticesindeki sonuca göre, markanızın tescil başvurusunda bulunuruz. Bundan sonraki aşamalarda, başvurumuzu düzenli bir şekilde takip ederek ihlal edilmesine itiraz ederiz veya gelen itirazları karşılarız. Siz değerli müşterilerimize ise başvurunun her aşamasında bilgi veririz.

Aşağıdaki formu doldurarak bize ulaşabilir ve markanızın tescil edilip edilemeyeceğini ücretsiz olarak öğrenebilirsiniz.

MARKANI HEMEN
ÜCRETSİZ SORGULA
20 Dakikada Başvuru için
Arayalım!
REHBERLER

Popüler Rehberler

Yeni İş Süreçlerinizde Size Destek Olacak Tüm Rehberlerimizi Görüntüleyin